V úterý mi volal Honza Vačlena, jestli bych nebyl členem redakční rady Videohobby, ve středu jsem si časopis vyzvednul na poště, otevřel a málem jsem omdlel. Ale popořádku. Už v 2. čísle 2021 (na str. 17) píše Emil Pražan: „...ale byla to první vlaštovka, která zřejmě podnítila i ustavení prvního klubu u nás, ČKK v Praze. To se psal rok 1935. Netrvalo dlouho a následovalo založení dalších klubů podle pražského vzoru.“ Nesmyslnost tohoto sdělení vyplyne dále.
Na Filmdatu píše v lednu 2021 Pavel Ries: „...AFKO (Amatérský filmový klub Olomouc), který byl, po pražském klubu, druhým nejstarším klubem filmových amatérů u nás.“ Pavel není historik, tento omyl bych mu odpustil. Ale text v posledním Videohobby (1/2022, str. 16), který je podepsán „PO-PO“, je už urážka. Text je zprvu mixem faktů a fikcí: „Dne 13. října 1932 na ustavující valné hromadě se skupina těchto prvních průkopníků usnáší založit klub. Vzniká organizovaná skupina prvního klubu s názvem poněkud delším: Pathé klub, sdružení kinoamatérů pracujících na 9,5 mm filmu v Praze.“ Následuje však neuvěřitelný odstavec: „Rozvoj amatérského hnutí se stále omezuje jen na Prahu, v roce 1933 tu má klub již 50 členů.“ a dále: „Členové Pathé klubu se snaží zajíždět do českých měst a zakládat nové kluby. Tak vzniká klub v Plzni a v Brně.“ Rozumím tomu dobře? Světaznalí filmoví misionáři z Prahy zajíždějí na zaostalý venkov, aby tam ty primitivy setřásli ze stromů?
Tak je asi čas na fakta.
Dne 12. 9. 1932 se v Brně pod vedením prof. RNDr. Josefa Velíška sešel přípravný výbor na adrese Za úvozem 17 a ustavil první doložený klub filmových amatérů na území tehdejšího Československa. Ten byl Zemským úřadem schválen 21. září 1932. Nebylo k tomu potřeba žádných „misionářů“ z Prahy ani nebyl zřízen „podle pražského vzoru“, protože nebyl klubem propagujícím jednoho výrobce a jím financovaný, ale klubem kinoamatérů bez ohledu na formát filmu. Naopak Pražáci si toto uvědomili až později a založili ČKK.
Nejde mi o žádnou konfrontaci, ale s nepravdivými legendami už by se mohlo přestat a mohli bychom se vrátit k faktům.
Zevrubný článek našeho klubového historika Miloše Henkricha a příslušné dokumenty jsou ke zhlédnutí na adrese
https://khiaf.eu/klub-kinoamateru-v-brne/.