22. mezinárodní filmový festival „Naši sousedé u přátel“ je festivalem krátkometrážních filmů, který příspěvky ze západní a východní Evropy upoutává pozornost na tvorbu nezávislých filmových tvůrců a zároveň tvoří platformu pro mezinárodní kontakty mezi evropskými nezávislými tvůrci, čímž přispívá k porozumění mezi kulturami Východní a Západní Evropy. Nabízí výjimečnou příležitost pro poznání jiných filmových kultur a pro mezikulturní dialog mezi německými a zahraničními autory.
Přihláška ke stažení
zde.
Téma festivalu: Sousedé v Evropě
Zaslány mohou být filmy všech žánrů – dokumentární, hrané, reportáže, animace a video-clipy. Výběr filmů pro sestavení programu pak zohledňuje jak spoluúčast publika, tak společensko-kritická témata. 25 let po změnách v zemích střední a východní Evropy, bychom rádi ukázali filmy se společenskými souvislostmi. „Jak bylo v jednotlivých zemích společenských změn dosaženo? Jaké sociální napětí ve společnosti existují? Jak byly společenské změny viděny v jiných zemích Evropy? Co znamená Evropa pro nás dnes? To vše jsou zajímavá témata pro nezávislé autory.
Tvorba a zhlédnutí soudobých filmů utváří individuelní a společenské identity. Film tak plní jednak důležitou funkci umělecké debaty o společenských a politických realitách a otevírá také pro další lidi možnost vytvářet individuelní identitu a vyjádřit ji. V procesu globalizace může film podpořit vlastní začlenění člověka. Ale právě tak, jak zahraniční filmy poznávání a porozumění jiných zemí a kultur usnadňují a nás obohacují, mohou stejně působit i filmy z Německa. Vtipem a originálním použitím tvůrčích technik jsou tvořeny dílka nezaměnitelné autentičnosti. Autoři jsou pak skutečnými „Kronikáři naší doby“.
Medium „film“ je vynikajícím prostředkem k setkávání lidí každého věku, nejrůznějšího sociálního a národnostního původu. Společné diskuse o filmu podporuje schopnosti, které jsou důležité pro integraci do společnosti. K tomu vedle kreativity patří také kooperace, koncentrace, výdrž a další sociální kompetence. Existenci kulturní mnohotvárnosti v Evropě je nutno podporovat a zachovat jeho filmové dědictví, zpřístupňovat je občanům Evropy a podněcovat tak mezinárodní kulturní dialog.
Těžištěm budou opět nekomerční filmy ze střední a východní Evropy. Právě autoři ze sousedních zemí jako je např. Polsko, Česko a Slovensko jsou v tom opravdoví mistři. Také příspěvky ze zemí bývalého Sovětského svazu a zemí západoevropských jsou samozřejmě vítány.
Vítány jsou i filmy mimoevropských autorů, pokud odpovídají danému tématu. Pozváni jsou opět i studenti filmových škol. Jejich filmy budou promítány ve zvláštním bloku a budou i zvlášť hodnoceny.